Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Jak wykonać sitodruk krok po kroku?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1380

Technologia nadruku na przedmiotach codziennego użytku jest znana od wielu lat. Jej głównym celem jest obecnie tworzenie reklam w formie gadżetów rozdawanych przy okazji różnego rodzaju konferencji.

Jak wykonać sitodruk krok po kroku?
Technologia nadruku na przedmiotach codziennego użytku jest znana od wielu lat. Jej głównym celem jest obecnie tworzenie reklam w formie gadżetów rozdawanych przy okazji różnego rodzaju konferencji, konkursów, czy spotkań z klientami. Jedną ze starszych metod nadruku jest sitodruk, który najprościej mówiąc polega na nałożeniu grafiki na wybrany materiał przy użyciu specjalnej siatki.

Pierwszym etapem w trakcie produkcji jest obróbka graficzna plików, którą wykonuje się przy użyciu oprogramowania komputerowego. Zwykle jest to Corel Draw, który służy właśnie do tego celu. Na tym etapie wprowadzone są zmiany kolorystyczne, decydują one o finalnym wyglądzie koszulki reklamowej. Często konieczne jest wykonanie podkładu pod grafikę, co umożliwia uzyskanie wyrazistych kolorów przy nadruku na czarnym lub ciemnym materiale. Jeśli chodzi o przygotowanie siatki drukarskiej to możemy podzielić ją na dwie części. Pierwsza z nich to zwykle aluminiowa rama oraz siatka wykonana na bazie drobnego łączenia włókien poliestrowych. Specjaliści w firmie drukarskiej na tym etapie decydują o wielkości siatki, a dokładniej jej zagęszczeniu. Pozwala to dopasować jakość do rodzaju zastosowanej farby. Siatkę wybiera się także na podstawie materiału, który ma przyjąć wybrany nadruk.

Kolejny etap to proces utwardzania przy użyciu emulsji światłoczułej nakładanej na strukturę zaciąganej siatki. Zewnętrzna warstwa jest utrwalana dzięki lampom UV, które dbają o trwały nadruk na koszulce. Zwykle proces ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Siatka jest następnie zraszana wodą, co umożliwia pozbycie się punktów z kliszy pozostawiających ślady. Tworzy to swojego rodzaju szablon, będzie on służył do odwzorowania grafiki na wybranym materiale. Kiedy już przygotowaliśmy siatkę to wzór umieszczony na ramie ląduje w maszynie do nadruku. Dokładne umieszczenie jest tu priorytetowe, od niego zależy jakość umieszczonego nadruku. Teraz możemy przystąpić do nakładania farby na sito. Farbę rozprowadzamy przy użyciu specjalnej gumy. Wolne od emulsji miejsca pozwalają farbie swobodnie przepchnąć się na podłoże druku i takim sposobem otrzymujemy gotowy wzór. To jeszcze nie koniec, koszulki z nadrukiem wkładane są do pieca grzewczego. Tutaj odbywa się niezwykle istotny etap. Musimy pamiętać o dopasowaniu temperatury do podłoża z jakim mamy do czynienia. 

Podsumowując, technologia sitodruku nie należy do najprostszych. Wymaga dużej wprawy i ostrożności na każdym etapie produkcji. Wszelkie błędy będą widoczne już na finalnym produkcie z nadrukowaną reklamą. Wśród zalet tej technologii znajdziemy jednak możliwość wielokrotnego wykorzystania siatki do ponownego nadruku. To zdecydowanie przyspiesza cały proces, możliwy jest szybki dodruk kolejnych koszulek reklamowych lub innych materiałów promocyjnych.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.