Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Oklejanie folią samoprzylepną kolorową. Jak stworzyć reklamę?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1077

Proces nakładania folii samoprzylepnej wymaga dużej precyzji ze względu na różnorodność konstrukcji. Proste bryły niewymagające przycinania i naciągania materiału będą bardzo szybkie w wykonaniu.

Oklejanie folią samoprzylepną kolorową. Jak stworzyć reklamę?
Proces nakładania folii samoprzylepnej wymaga dużej precyzji ze względu na różnorodność konstrukcji. Proste bryły niewymagające przycinania i naciągania materiału będą bardzo szybkie w wykonaniu. Znacznie więcej czasu przyjdzie nam poświęcić w przypadku reklam wykonywanych na niestandardowych powierzchniach i kształtach np. oklejanie samochodu, czy kulistej bryły. Główną zaletą tak tworzonej reklamy jest brak konieczności dodatkowego zabezpieczenia powierzchni przed działaniem negatywnych czynników atmosferycznych. Folie wysokiej jakości są pod tym względem wzorem, ponieważ oklejenie jest szybsze, estetyczne i nie wymaga poświęcania czasu na wyschnięcie całej powierzchni. Wadą, która może wykluczyć folię z części realizacji jest problematyczne oklejanie niedostępnych miejsc. Natomiast i tutaj możliwe jest uwzględnienie całego procesu i wcześniejsze zaplanowanie malowania lub oklejania tychże newralgicznych punktów. Niezbędnym czynnikiem, jaki należy uwzględnić podczas planowania oklejania jest odporność folii. Jeżeli liczymy na prezentację szyldu reklamowego, który ma wytrzymać przez wiele lat w niemal nienaruszonym stanie to konieczny jest wybór droższego materiału o znacznie lepszych właściwościach.

Proces oklejania

Jak już wcześniej wspominaliśmy, najtrudniejsze w nakładaniu folii samoprzylepnej są trudno dostępne miejsca oraz ranty. Klejenie rozpoczynamy właśnie od nich, stosując się do zasady wycinania nieco większych, przynajmniej centymetrowych pasów do pokrycia brzegów. Wsparciem naszej pracy mogą być listwy lub inne płaskie elementy, którymi dociśniemy folię w ukrytych i mniej widocznych punktach. Jeżeli całe obrzeże mamy za sobą to możemy przystąpić do przycinania rantów z nadmiaru folii. Wówczas boki możemy wygodnie zakończyć przy użyciu nagrzewnicy, która uruchomi właściwości elastyczne foli i estetyczne zrównanie się z licem. Wszelkie pozostałości po naciąganiu folii przycinamy ostrym nożem do tapet. Na tym etapie błędnym założeniem jest oszczędzanie na ilości materiału, co może odbić się już na etapie podgrzewania folii. Jej struktura może się kurczyć i rozszerzać w czasie pracy, a to może już skutkować pozostawieniem nieoklejonych fragmentów. Sprawdzonym wariantem jest więc klejenie na popularną zakładkę materiałów w nieco większych pasach niż wymaga tego krawędź. Zakładkę wykonujemy już na samym końcu, kiedy to okleimy lico i chcemy wyrównać całą powierzchnię. Aplikacja folii na wierzchniej dużej powierzchni bywa złożona w zależności od powierzchni. Standardowe prostokątne powierzchnie nie sprawią tyle trudu co konieczność pokrycia brył z otworami, czy o kulistym kształcie. Wprawione firmy zajmujące się na co dzień oklejaniem różnorakich powierzchni mogą pokusić się o wykorzystania metody suchej. Osoby decydujące się na oklejenie we własnym zakresie muszą liczyć się z możliwymi komplikacjami. Wówczas najlepszym wariantem jest metoda morka, co pozwala uniknąć nierówności, bąbli powietrznych pod powierzchnią reklamową, czy pojawiających się zagięć.

Do zastosowania metody mokrej wystarczy woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń oraz spryskiwacz. Z przycinaniem folii postępujemy tak jak poprzednio, czyli wycinamy nieco większy fragment niż jest to potrzebne w naszym projekcie. Spryskujemy duży blat lub inne podłoże wodą ze spryskiwacza, pokrywamy nią także powierzchnię pod reklamę. Następnie rozkładamy arkusz folii samoprzylepnej i rozpoczynamy jej oddzielanie. W tym czasie warto zadbać o pomoc drugiej osoby, która spryska całą powierzchnię folii wraz z klejem. Woda powinna dokładnie pokryć arkusz, jednak z uwzględnieniem jej ilości. Zbyt dużo wody może prowadzić do rozmięknięcia papieru. Jeżeli pozbyliśmy się wierzchniej warstwy (papieru) to możemy przystąpić do spryskania naszego szyldu lub innej bryły. Mając możliwość pomocy drugiej osoby należy zwilżyć dłonie i unieść równomiernie folię i przyłożyć ją do powierzchni. Powinna być ona również wilgotna, dzięki temu uzyskamy łatwy sposób montażu. Wilgotna folia będzie „pływać” po spryskanej powierzchni lica. Wówczas możemy przystąpić do pozycjonowania arkusza w bardzo wygodny sposób. Unikamy tu pojawienia się niedociągnięć, co bez użycia metody mokrej jest wielu wypadkach wręcz niemożliwe. Jeżeli ustalimy już idealną pozycję arkusza to możemy rozpocząć proces wiązania. Polega on na stopniowym usuwaniu wody spod powierzchni lica i folii. W tym celu możemy użyć ściągaczki, którą od środka przejeżdżamy w kierunku rantów. Pozwoli to na wykonanie pierwszego etapu wiązania. Tuż po nim możemy rozpocząć przyglądanie się całej powierzchni w świetle dziennym lub sztucznym. Zauważywszy niedoskonałości możemy je jeszcze usunąć odklejając część folii, następnie znowu moczymy dwie powierzchnie w tym samym punkcie i dociskamy, znowu pozbywając się wody. Ostatnim procesem jest oczekiwanie na wyschnięcie kleju. Warto poczytać specyfikację dla określonej okleiny i potwierdzić całkowite pozbycie się wody. Zakończeniem naszych działań jest przycięcie wystających fragmentów przy użyciu nożyka. Zlicowanie obu płaszczyzn wykonujemy przy użyciu nagrzewnicy i zaginania folii.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.