Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Pojazd z reklamą stojący w pasie drogowym – wyrok sądu.

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1034

Poruszanym na łamach naszego portalu tematem jest między innymi legalność stawianych reklam w pasie drogowym.

Pojazd z reklamą stojący w pasie drogowym – wyrok sądu.
Poruszanym na łamach naszego portalu tematem jest między innymi legalność stawianych reklam w pasie drogowym. Tym razem przyjrzymy się pojazdom parkowanym nie na parkingach w centrach miast, lecz naczepom umieszczanym przy drogach oddalonych od zabudowań, na poboczach. Ciekawym przykładem i zarazem niejednoznacznym w ocenie jest wyrok sądu, a dokładniej słowa sędziego orzekającego w jednej ze spraw dotyczącej pojazdu reklamowego.

Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sadu Administracyjnego, auto z umieszczoną na nim reklamą może podlegać opłacie za zajęcie pasa drogowego, lecz nie w każdym przypadku. Cała sprawa trafiła do sądu ze względu na zastrzeżenia ze strony Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, który uznał zajęcie pasa drogowego w sposób niezgodny z prawem. Przy jednej z dróg znajdowały się dwie reklamy umieszczone na naczepie. Pojazd posiadał numery rejestracyjne, co ułatwiło poszukiwanie właściciela pojazdu. Uruchomiono proces nałożenia kary, którą ustalono zgodnie z upoważnieniem prezydenta miasta stanowiącego organ pierwszej instancji. Orzeczono w tej sprawie karę pieniężną w kwocie 767,56 zł za umieszczenie naczepy w pasie drogowym bez zgody zarządcy drogi w określonym czasie. Stawkę karną określono zgodnie z obowiązującym prawem, czyli dziesięciokrotnością stawki zgodnej z uchwałą rady miasta w Gliwicach. Podobnie jak w większości tego typu wypadków właściciel naczepy skierował wniosek odwoławczy od decyzji miasta.

Według właściciela decyzja nie była właściwa, gdyż nie uwzględniała prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. Mężczyzna wskazał też na brak uwzględnienia funkcji pojazdu, który jest wykorzystywany w celach transportowych tj. przewozu osób autokarem. Przyczepa jako dodatek do auta była zgodnie ze słowami właściciela elementem niezbędnym do przewozu bagażu, a sam pojazd znajdował się na wyznaczonym parkingu zgodnie z prawem. Zgodził się też co do zasady, iż reklama oklejona w celach promocyjnych jest standardem w firmie. Wytłumaczył również dlaczego naczepa znalazła się na parkingu i nie zgodził się z ustaleniami organów nakładających karę. Stwierdził, że zgodnie z takim podejściem do zapisów prawa okazałoby się, iż wszystkie pojazdy oklejone reklamą i postawione w pasie drogowym byłyby nielegalne i wymagałyby nakładania dodatkowych kar tylko przez to, że zarządca stwierdzi naruszenie.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach

Sąd w swoich tezach stwierdził, iż auto postawione w pasie drogowym drogi publicznej nie stanowi umieszczenia reklamy zgodnie z art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych jeśli pojazd ze względu na swoje cechy konstrukcyjne i przeznaczenie służy innym celom, aniżeli wyłącznie cele reklamowe. Stwierdzono też, że przyczepa jest także pojazdem co wynika bezpośrednio z zapisu w art. 2 pkt 50 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku. Wobec tego postawiona przyczepa wraz napisami oraz znakami graficznymi pełniącymi role reklamy, której nie przeznaczono jedynie do tego celu należy uznać jako zgodne z przeznaczeniem do korzystania z drogi publicznej rozumianej zgodnie z art. 1 ustawy o drogach publicznych. Sąd w swojej sentencji w sprawie skargi Prokuratora Rejonowego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego oddalił skargę.
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.