Dzisiaj jest: 20.9.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Wolnostojąca reklama, a reklama ruchoma na stopach betonowych.

Dodano: rok temu Czytane: 139

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wykonanie reklamy, którą będzie widoczna z daleka. W takiej sytuacji wykorzystuje się reklamy wolnostojące, czyli trwale umocowane w ziemi.

Wolnostojąca reklama, a reklama ruchoma na stopach betonowych.
Wielu przedsiębiorców decyduje się na wykonanie reklamy, którą będzie widoczna z daleka. W takiej sytuacji wykorzystuje się reklamy wolnostojące, czyli trwale umocowane w ziemi jako element stały oraz reklamy ruchome na specjalnych stropach z betonu. Problem pojawia się wtedy, gdy reklama, którą da się przewieść w inne miejsce jest sporych rozmiarów. Czy w takim wypadku konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę w celu jej postawienia w wybranym miejscu?

Wszelkie prace budowlane w przypadku stawiania reklamy możemy podjąć dopiero po otrzymaniu finalnej decyzji o pozwoleniu na budowę. Mówi o tym art. 28 ust. 1 ustawy o Prawie budowlanym, wszelkie wyjątki od tej reguły znajdziemy w tym samym dokumencie nieco niżej w art. 29-31. To właśnie ten dokument określa wykonywanie prac budowlanych takich jak montowanie tablic oraz urządzeń reklamowych z wyłączeniem reklam umieszczonych na obiektach znajdujących się w rejestrze zabytków oraz reklam świetlnych i podświetlanych zainstalowanych poza obszarem zabudowanym. Tak więc montaż tablic reklamowym lub urządzeń wymaga od nas zgłoszenia tego faktu do zarządcy drogi. Tak wygląda sprawa jeśli chodzi o postawienie reklamy na trwałe przymocowanej do gruntu. Tutaj pozwolenie na budowę będzie konieczne. Trzeba w tym miejscu rozgraniczyć rodzaje poszczególnych reklam. Jedna grupa będzie zawierać tablice reklamowe, urządzenia, gdzie potrzebne jest tylko zgłoszenie do odpowiedniego organu np. reklama na istniejącym budynku, ogrodzeniu. W kolejnej grupie znajdą się wszelkie obiekty określone jako budowle wolnostojące, które już wymagają starania się o pozwolenie na budowę.

Reklama ruchoma na stopach betonowych

Jeśli więc wiemy, iż pozwolenie na budowę jest wymagane dla reklam wolnostojących to jak rozpatrywać pod względem zgodności z prawem reklam o dużej powierzchni przyczepionych w formie szyldów, dużych płacht z tworzyw sztucznych do niedużych betonowych podpór? Otóż wnioski dotyczące montażu takich reklam możemy wyciągnąć na podstawie decyzji sądów administracyjnych rozpatrujących tego typu sprawy każdego roku. Według nich, o tym, czy mamy do czynienia z reklamą na stale mocowaną z gruntem lub nie, decyduje nie technologia, sposób mocowania, wymiary, czy opcja przeniesienia reklamy w inne miejsce, ale kwestie bezpieczeństwa. Mowa tu o uwzględnieniu trwałego połączenia z podłożem. Taki obiekt jest więc w zależności od uwzględniania sądu określany jako urządzenie wolnostojące, na które potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiele zależy od interpretacji zapisów prawa. Jeśli mowa o urządzeniu, które da się w prosty sposób przenieść w inne miejsce przy użyciu siły fizycznej i jego umocowanie nie wymaga dostosowywania podłoża do utrzymania całej konstrukcji to mamy do czynienia z ruchomą reklamą niewymagającą pozwolenia na budowę. W przypadku reklam umieszczanych poza terenem zabudowanym są to jednak w większości dużych rozmiarów konstrukcje, których nie da się łatwo przetransportować w inne miejsce przy użyciu siły własnych rąk. W takich sytuacjach dla własnego spokoju lepiej jest uzyskać pozwolenie na budowę, aby uniknąć później konsekwencji prawnych takich jak wysoka grzywna oraz konieczność usunięcia reklamy na własny koszt.

A co w przypadku reklamy, której staliśmy się właścicielami lub najemcami?

Jeżeli odkupiliśmy od kogoś stopy budowlane z gotowym szyldem (reklama ruchoma) to musimy pamiętać, iż w celu postawienia go w innym rejonie kraju będziemy musieli ponownie uzyskać pozwolenie na budowę; oczywiście dotyczy to przypadku, gdy poprzedni właściciel uzyskał stosowny dokument lub też gdy obawiamy się, że może być on konieczny. Jeśli natomiast chodzi o wynajem powierzchni reklamowej na wolnostojącym obiekcie to już w chwili wybudowania może być on wykorzystany jako tablica reklamowa, na którą ktoś wcześniej musiał uzyskać zgodę zarówno jeśli chodzi o pozwolenie na budowę, jak i na zajęcie pasa drogowego pod reklamę i uiszczenia odpowiedniej opłaty. Należy jedynie sprawdzić legalność funkcjonowania interesu świadczonego przez najemcę i uzyskanych przez niego niezbędnych decyzji umożliwiających nam bezpieczny zakup powierzchni reklamowej.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.